Devadesátá léta představovala v herním průmyslu velký skok vpřed. Stolní počítače se postupně dostávaly do domácností a spolu s nimi rostla i poptávka po obsahu.

 

V Česku měl ale herní průmysl většinu svého příběhu ještě před sebou, přičemž nejednu z jeho kapitol napsali bratři Marek a Ondřej Španělovi. Ti hned po prvním seznámení s počítači v osmdesátých letech vyrazili spolu se svým dlouhodobým partnerem Slavomírem Pavlíčkem na dlouhou cestu ke vzniku Bohemia Interactive, aktuálně největšího českého herního studia.

 
 

Slavomír Pavlíček a Marek Španěl se poprvé potkali ve společnosti JRC, kterou Slavomír spoluzaložil. Zde vydali i svou první hru Invaze z Aldebaranu po níž následovaly další hry jako Gavron, který položil základy přelomové hry pro zatím nezformované studio Bohemia Interactive, Operace Flashpoint.

 
 

Mohli bychom napsat, že zbytek už je známá historie. Po úspěchu Operace Flashpoint, hry které se prodalo 1.5 miliónu kopií a de facto založila nový herní žánr, přišly další hity a nyní je Bohemia Interactive stabilní firmou, kterou znáte. Nicméně vývoj ambiciózních her je časově a finančně velmi náročný, a není snadné věci dopředu naplánovat a i Bohemia se potýkala s vážnými problémy. Takové zásadnější krize byly před vydáním všech přelomových her. Jednou z prvních byl moment, kdy dva roky před vydáním Operace Flashpoint firma ztratila vydavatele. Snad ještě horší krize byla před vydáním hry Arma 1, kde studio přecenilo své síly a jeho ambice překročily jeho možnosti. Nakonec byla hra narychlo dokončená a vydaná v České republice a Německu, aby se později stala zcela novou sérií (ARMA 1-3) a novou hrou zároveň (DayZ).

 
 

Nicméně všechny krize se zakladatelům podařilo překonat, přičemž dnes Bohemia vydává hry jak pro PC a konzole (Vigor) tak mobilní platformy (Ylands) a má za sebou přes 40 vydaných titulů. Všechny ty strasti a pasti firmu dovedly do bodu, kde zaměstnává téměř 400 lidí, působí na všech kontinentech a generuje miliardové obraty.

 
 
„Podobný příběh, jaký jsme si prožili my, může absolvovat i mnoho jiných lidí a my jim k tomu skrze SPM můžeme pomoci. Chceme podporovat české projekty, a to zejména ty, které mají vyšší přidanou hodnotu a nejde jen o subdodavatele. Nechceme se přitom soustředit na specifický sektor.“